Moja cesta ku psychológii
Rebel od malička
Ako dieťa som bol často neposedný a plný energie. Rebel. Od rodičov som však získal základy slušnosti a vzdelanie, aj preto som sa našťastie nikdy nedostal do problémov so zákonom.
Moju neskrotnú povahu však nebolo jednoduché ovládať a často som sa dostával do konflikov s učiteľkami, bol terčom kritiky a nepochopenia. Mnohokrát som dostal nálepky ako “nevychovaný, neposlušný” a doslovne si pamätám, ako riaditeľ gymnázia povedal “Prekop, ty nikoho nepresvedčíš, že si dobrý človek”.
Pre mnohých učiteľov bolo jednoduchšie nadomnou zlomiť palicu ako skúsiť nájsť potenciál, ktorý sa vo mne skrýval. Chápem to. Je to jednoduchšie a niekedy nie je priestor alebo chuť hľadať porozumenie, mať trpezlivosť a empatiu.
Inšpirácia k múdrosti
Napriek tomu som mal aj šťastie na učiteľov, ktorí vo mne zanechali hlboký dojem a stali sa zdrojom inšpirácie a múdrosti. Tieto základy vo mne určite vybudovali rodičia, mama učiteľka, otec lekár. Doma sme mali kopec kníh, odmalička som sa učil angličtinu, nemčinu… Aj keď som nepatril medzi najlepších žiakov, moju zvedavosť poháňali rôzne záujmy. Fascinovala ma príroda, ktorú som aktívne spoznával, a veľa času som venoval hudbe i športu. Práve šport sa na dlhé roky stal nielen mojou vášňou, ale aj pracovnou náplňou.
Vynikajúci učiteľ Alexander Jakubčo ma pozval do rómskej osady, aby som inšpiroval tamojšie deti. Kto by to bol povedal, že ten rebel, ktorý sa nevie vmestiť do kože bude inšpiráciou pre iných? Prišiel som rád. Aj nad nimi mnoho ľudí zlomí palicu a možno im chýba trochu inšpirácie, trpezlivosti a pochopenia. Presne to, čo som získal od svojich dobrých učiteľov som sa snažil zase odovzdať im a naučiť ich, že môžu dokázať všeličo, keď budú na sebe makať.
Prvý učiteľ, na ktorého si spomínam dodnes veľmi pozitívne bol Vlastimil Svatoň. Bol to môj učiteľ huslí na ZUŠ (základá umelecká škola). Mal so mnou veľa trpezlivosti a jeho empatický, nedirektívny prístup mi veľmi imponoval. Nemusen na mňa kričať ani používať silu. Mal som k nemu prirodzene veľkú úctu.
Ďalším človekom, ktorý bol pre mňa veľkou inšpiráciou bol Michal Popaďák. Nebol to môj učiteľ, hoci bol učiteľom, ale rodinný známy. Posilňoval, behal, maľoval a poznal prírodu. V mojich očiach bol silný a múdry. Taký som chcel byť aj ja! A to aj teraz, o 30 rokov neskôr.
Ďalším mužom, ktorý určite výrazne ovplyvnil môj život bol Jaromír Polanský. Ornitológ, ktorý ma naučil poznávať prírodu, najmä vtáctvo. Aj on mal veľa trpezlivosti a múdrosti.
Kým chceš byť?
Po ukončení strednej školy - gymnázia som dostával otázku kým chceš byť. Sám som sa pýtal, kým sa chcem stať, lebo už vtedy som vedel, že chcem hľadať svoju vlastnú cestu, nie ísť po vychodených chodníčkoch. Zvažoval som štúdium hudby, prírody alebo humanitných odborov.
Rozhodol som sa pre psychológiu a aj s odstupom času som presvedčený, že to bolo jedno z najlepších rozhodnutí v mojom živote. Určite mi pri rozhodovaní pomohli rodičia, za čo som veľmi vďačný. Je to fascinujúca oblasť.
Viktor Frankl
Jeden z mojich najobľúbenejších psychológov a zakladateľ logoterapie, terapeutického smeru zameraného na hľadanie zmyslu života. Jeho skúsenosti z koncentračných táborov počas holokaustu, kde stratil väčšinu rodiny, výrazne ovplyvnili jeho pohľad na psychológiu. V knihe Človek hľadá zmysel opísal, ako nájsť nádej a význam aj v najťažších podmienkach. Frankl veril, že základnou motiváciou človeka je hľadanie zmyslu, a jeho práca dodnes ovplyvňuje psychológiu a inšpiruje milióny ľudí.
Počas štúdia na vysokej škole som mal možnosť spoznať popredných odborníkov a ich prácu, napríklad profesora Heretika, PhDr. Róberta Mathé alebo MUDr. Fedora Jaglu a následne MUDr. Igora Riečanského, u ktorého som robil diplomovku na Ustave normálne a patologickej fyziológie mozgu a ponoriť sa do diel významných osobností psychológie, ako boli Freud, Jung, Rogers či Frankl. Čítal som aj diela filozofov, ktorí mnohými svojimi myšlienkami ovplyvnili psychologické prístupy.
Zo všetkých smerov ma najviac oslovila humanistická psychológia a koučing. Tieto oblasti sa nezameriavajú len na príčinu problémov, ale na rozvoj potenciálu a rast človeka. Viac než patologické aspekty psychológie ma priťahuje možnosť pomáhať ľuďom objavovať ich vlastnú silu a schopnosti. Tak ako aj mne moji učitelia pomohli hľadať tie svoje. Koučingu v športovej oblasti sa venujem už viac ako 15 rokov, čo mi poskytlo cenné skúsenosti s vedením ľudí k dosiahnutiu ich cieľov.
Všetko je to v hlave!
Psychologická ambulancia InCapite pre mňa predstavuje príležitosť byť sprievodcom na ceste objavovania vnútorného potenciálu človeka. Nie len mojich klientov ale aj svojho. Byť prítomný a nápomocný pri skúmaní svojich myšlienok, hľadaní odpovedí a objavovanie riešení je veľmi zaujímavé ale aj náročné. Kouč by mal na tejto ceste maximálne podporovať svojich klientov ale nezavadzať.
InCapite je priestor, kde pomocou moderných psychologických metód – koučingu, poradenstva či diagnostiky – pomáham ľuďom objavovať ich schopnosti, nájsť rovnováhu a napredovať. Verím, že každý človek má v sebe jedinečný potenciál, ktorý čaká na svoju príležitosť. A práve psychológia je cesta, ktorá nám pomáha tento potenciál rozvíjať a robiť zo života naplnené dielo. Presne tak ako aj mne pomohli viacerí učitelia nenásilne a s pochopením.
Vzdelanie nikdy nekončí
Po 15 rokoch praxe v športovom koučingu som sa však rozhodol opäť naplno vrátiť k psychológii, ďalej sa vzdelávať a pokračujem doktorandským štúdiom na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Konkrétne pracujem na výskume na Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied, kde skúmame vplyv pohybu a výživy na mozgové funkcie. Tým sa spájajú moja vášeň pre šport a vzdelanie v psychológii, čo pre mňa znamená veľký návrat k štúdiu psychológie a ľudského potenciálu v akademickom prostredí. Študovať človeka a jeho mentálne procesy som totiž nikdy neprestal.
Moje nové pracovisko
Fitko som vymenil za Slovenskú akadémiu vied. Je to veľká zmena ale život predsa je zmena. Ja sa tomu veľmi teším.
Denne som v kontakte s najlepšími slovenskými vedcami, čo ma opäť inšpiruje vzdelávať sa a objavovať tajomstvá ľudskej mysle. Vedecká práca je presná a nekompromisná. Štúdium je často náročné a rozsiahle. Táto cesta mi však umožňuje posúvať svoje hranice, rovnako ako v športe, rozvíjať sa vo svojej odbornosti a získavať nenahraditeľné skúsenosti.